Przeskocz do treści

Bal charytatywny 24.02.2024

Refleksje po II Światowym Balu Polaków

Jako członek Zarządu Światowego Kongresu Polaków chciałem podziękować wszystkim osobom, zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia społeczno- kulturalnego, które odbyło się 24.02.2024 w Pałacu Kultury i Nauki.
W szczególności Wiceprezes Krysi Krzekotowskiej, która była inicjatorką i realizatorką.

Dziękuję Krystynie Lempek i Jackowi Gancarsonowi a także Annie Łukasiewicz, sponsorce smacznych szarlotek z własnych sadów, wszystkim którzy piekli polskie chleby i przygotowali stoły z polskim jadłem, pod kierunkiem Beaty Piworowicz,
jak również Gościom którzy nas zaszczycili swoją obecnością.

Przesyłam serdecznie podziękowania dla Pani Laury Łącz, aktorki Teatru Polskiego za wspaniałe prowadzenie wydarzenia oraz Pani Marii Czerwińskiej i całemu Zespół Tańca Historycznego  CHOREA ANTIQUA za  wspaniałe uświetnienie Balu występem i prowadzeniem Poloneza, który w r. 2023 został wpisany został w 2023 RM wpisany do Księgi chronionych dóbr narodowych.

Moi drodzy, a teraz kilka słów o przygotowaniach. Otóż po otrzymaniu od Zarządu Pałacu Kultury i Nauki wolnego terminu
udostępnienia przepięknej i zabytkowej sali Broniewskiego, w bardzo znaczącej dacie 24 lutego, organizacja wydarzenia była dla nas wszystkich naprawdę ogromnym wyzwaniem.

Dlatego, na początku wspólnie z Prezes Krystyną Krzekotowską ustaliliśmy plan, w tym terminy spotkań z Komitetem Organizacyjnym i konferencji prasowych z Dziennikarzami Polonijnymi.

Z pomocą przyszły nam wcześniejsze doświadczenia współpracy z tym gronem dziennikarzy na I Światowym Kongresie Polaków na Zamku Królewskim, który się odbył w dniu 3.11.2017 r. oraz na kolejnym wydarzeniu 12 lutego 2018 r. jakim był pierwszy Światowy Bal Polaków w PKIN. Wówczas także prowadziłem aukcję charytatywną na rzecz Fundacji Pomocna Dłoń.

Uważam, że współpraca z Mediami to ważny czynnik każdego przedsięwzięcia. Dlatego przed każdym wydarzeniem organizujemy konferencje prasowe. Organizujemy je zarówno w siedzibie Światowego Kongresu Polaków, jak i w tych miejscach w których ma się odbywać przygotowywane wydarzenie społeczno-kulturalne, konferencja lub kongres. 

Praca Wydziału w Współpracy z Mediami i rzecznika prasowego Stowarzyszenia, którym jest Redaktor NACZELNA pisma Fenomen POLSKA HANNA Kielich ma istotne znaczenie dla docierania do opinii publicznej z przesłaniem danego wydarzenia. przygotowaniem i dostarczeniem dziennikarzom przed wydarzeniem materiałów prasowych, zapewnienie im możliwości przeprowadzenia wywiadów w czasie wydarzenia oraz utrwalenie dorobku przez opis przebiegu wydarzenia i jego publikację.

Wielkim wsparciem był i nadal jest patronat medialny, którego wydarzeniom Światowego Kongresu Polaków udzielany m.in. przez Stowarzyszenie Polskich Mediów, INTERWIZJA.WARSZAWA.TV, POLSKA Mówi, Głos Seniora, FenomenPOLSKA, portal Odkrywamy Idoli oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej. Wszyscy dali z siebie maksimum pracy i ogrom poświęcenia. Dlatego wyrażamy im wielką wdzięczność.

Cenne jest stałe poszerzanie grona kooperantów medialnych oraz Patronatów Honorowych.

Dziękujemy, że udzielony on został m.in. przez Marszałka Senatu (w przypadku I Światowego Kongresu Polaków), przez Pierwszą damę, Małżonkę Prezydenta (w przypadku CHARYTSTYWNEGO KONCERTU ARTYŚCI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W STUDIO POLSKIEGO Radia), a ostatnio przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika w odniesieniu do Charytatywnego II ŚWIATOWEGO Balu Polaków.

Kolejny elementem sukcesu każdego przedsięwzięcia jest harmonijna praca zbiorowa, oparta na wypróbowanych w praktyce kontaktach z odpowiedzialnymi osobami i organizacjami. Zgłaszają się do nas nowi społecznicy i fachowcy, z którymi Światowy Kongres Polaków owocnie współpracuje, nie zważając na zakusy tzw. hamulcowych, których szybko rozpoznajemy i wyłączamy z przeszkadzania.

Światowy Kongres Polaków stawia na otwartą formułę, kierując zaproszenia do współpracy do jak największej liczby osób oraz organizacji społecznych. Cennym wzbogaceniem jest współpraca z tak ważnymi organizacjami jak Międzynarodowe Stowarzyszenie Polonijne, NOT, Stowarzyszenie Obywatelskich Inicjatyw, z Unią Spółdzielców Mieszkaniowych, Polskim Stowarzyszeniem Mieszkalnictwa, Rozwoju Miast i Ochrony Środowiska, Europejskim Stowarzyszeniem Gospodarczym oraz Niemiecko- Polskim Stowarzyszeniem Integracji Europejskiej.

Dziękujemy za cenne i mobilizujące do dalszej pracy komentarze, przekazywane zarówno w listach do Stowarzyszenia, jak i publikowane w mediach, także w mediach społecznościowych i licznych filmowych reportażach oraz wywiadach. Dziękuję za cenne i błyskawicznie realizowane wywiady red. Jana Świeczaka, wywiady red. Piotra Frąckowiaka i ANDRZEJA TARKOWSKIEGO.

Na koniec pragnę jeszcze raz podziękować Darczyńcom oraz Uczestnikom Aukcji Charytatywnych. Niektórzy z nich chcą pozostać anonimowi i to szanujemy.

Światowy Bal Polaków 24.02.2024 przeszedł już do historii lecz pytanie zadawane nam przy pożegnaniu "kiedy będzie następny bal " świadczy o tym, że dobro zostało pomnożone.

Andrzej Rępalski  - Członek Zarządu Światowego Kongresu Polaków