Przeskocz do treści

Światowy Kongres Polaków w sprawie pandemii korona wirus

Jesteśmy w sytuacji pandemii czyli globalnej epidemii. Nie ma na razie szczepionki. Zaraźliwość i śmiertelność jest wielokrotnie wyższa niz w przypadku zwykłej grypy.

Szczególnie niebezpieczny jest fakt zarażania otoczenia zanim wystąpią wyraźne objawy choroby, gdyż osoby przenoszące wirusa oraz osoby zarażane nie otrzymują i nie obserwują żadnych bezpośrednich sygnałów o niebezpieczeństwie. Zarażenie może nastąpić już przy 15 minutowym wzajemnym przebywaniu w odległości mniejszej niz 1,5 m.

Jedyną skuteczną obroną jest więc przyswojenie ostrzeżeń i stosowanie procedur szeroko rozpowszechnianych przez służby sanitarne.

Ewentualne zarażenie osób starszych oraz przewlekle chorych może przynieść skutek śmiertelny. Szczególnie istotne jest w takiej sytuacji ograniczenie bezpośredniego kontaktu z nimi (tzw. zwiększenie dystansu fizycznego).

Rodacy! Przeżywamy okres prawdziwego testu wyższości homo sapiens nad zwierzętami. Homo sapiens rozwinął i dysponuje technicznymi środkami komunikacji zdalnej takie jak telefon, komunikatory internetowe i media socjalne. Dla przetrwania homo spaiens i jego społeczności znacznie ważniejsza od fizycznego przemieszczania się jest komunikacja werbalna. Przemieszczanie się jest tylko potrzebne do wspólnego wykonywania czynności fizycznych. Natomiast skuteczność tych fizycznych działań jest w 90% zdeterminowana poprzedzającą je komunikacją. Po tym między innymi można rozpoznać różne poziomy rozwoju cywilizacyjnego społeczeństw.

Ograniczajmy maksymalnie wszelkie bliższe i dalsze podróże, gdyż jesteśmy wtedy narażeni i narażamy innych na przypadkowe zarażenie. Podróże mogą byc przyjemne ale rozwiązuja one problemy znacznie rzadziej niż precyzyjna komunikacja międzyludzka.

Obecna epidemia jest wielkim wyzwaniem dla służb sanitarno-eidemiologicznych całego świata. Natomiast dla społeczeństw jest to jednocześnie szansa wdrożenia praktyki precyzyjnej komunikacji werbalnej bez której jest niemożliwe przetrwanie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu społeczności lokalnych i globalnych.

Drodzy Rodacy na całym świecie: Nadrabiajmy nagromadzone niedopatrzenia i zaległości w komunikacji werbalnej z najbliższymi osobami a także naszymi organizacjami społecznymi czy organami władzy!

Ograniczenia podróżowania prawdopodobnie będą rekomendowane w ciągu wielu nadchodzących miesięcy. Czas zaoszczędzony na podróżach przeznaczmy na poprawę i intensyfikację twórczej i budującej komunikacji międzyludzkiej. Rozwijamy zdolności zdalnej współpracy nad projektami i dokumentami!

Pracujmy nad opanowaniem kolegialnych procesów decyzyjnych, bez których nie sprostamy stojącym przed Polską wyzwaniom cywilizacyjnym!

Światowy Kongres Polaków uruchomił światowe forum internetowe >> swiatowykongrespolakow.pl/forum