Przeskocz do treści

Koncert z okazji 80 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Pamięć

Muzyczna opowieść w jidisz

Członkowie i sympatycy Światowego Kongresu Polaków, w tym dr Krystyna Krzekotowska Wiceprezes Światowego Kongresu Polaków, mgr Andrzej Rępalski, członek Zarządu oraz mgr inż. Jacek Gancarson, Dyrektor Biura ŚKP na zaproszenie Ambasady Niemieckiej uczestniczyli w dniu 16.04.2023 r. w koncercie z okazji 80 lecia powstania w Getcie Warszawskim.

Pamięć o zbrodni agresji i rasizmu oraz o bohaterstwie walki obronnej z tymi zjawiskami musi trwać.  Koncert w wykonaniu André Ochodlo i The Odem's Quintet opowiedział w przejmujących pieśniach, w wielu przypadkach w języku Jidysz ból cierpienia prześladowanych i mordowanych mieszkańców getta oraz ich bunt i  determinację do śmiertelnej walki o przetrwanie.

W ramach tego wydarzenia (przed i po koncercie) była okazja do przyjacielskich i owocnych rozmów oraz wymiany opinii zarówno z Ambasadorem dr Thomasem Bergerem jak i z przybyłymi z Niemiec Gośćmi w tym Panem Markusem Meckelem, wieloletnim Przewodniczącym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i byłym Ministrem Spraw Zagranicznych.

Dr Krystyna Krzekotowska jako Wiceprezes Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Prawników, współorganizatorka licznych polsko-niemieckich Kongresów i Konferencji, m.in. na Uczelni Łazarskiego, w Sali Kolumnowej, Sejmu, w sali Senatu a także w Sali Kancelarii Prezydenta RP przez wiele lat przez wiele lat współpracowała z p. Przewodniczącym Fundacji.