Przeskocz do treści

W Wieluniu powstał zespół do spraw opracowania strat i szkód wojennych

W Wieluniu założono zespół do spraw opracowania strat i szkód wojennych miasta w latach 1939-1945. Front zespołu tworzą mec. Stefan Hambura i polityk PiS Paweł Rychlik. Jak podkreślają z pełnym przekonaniem – ruch jest oddolny, a jego działania wpisują się w obecną debatę publiczną dotyczącą starań polskich władz o uzyskanie od Niemiec reparacji wojennych. Wieluń jest symbolem nie tylko wybuchu II wojny światowej ale również okrucieństwa hitlerowskich najeźdźców.


mec. Hambura:  „Spotykamy się w Wieluniu, aby w bardzo aktualnej obecnie debacie publicznej na temat starań polskich władz o uzyskanie od Niemiec reparacji wojennych pomóc oddolnie. Powołujemy zespół ds. strat i szkód wojennych Wielunia w latach 1939-1945. Ten zespół, który mam nadzieję będzie działał prężnie, ma służyć temu, by straty i szkody zostały policzone w Wieluniu, ale także w całej Polsce”

Rychlik (PiS): „Wieluń posiada dobrze udokumentowany materiał badawczy, który zostanie teraz uaktualniony, a poniesione starty urealnione. Inicjatywa ma na celu również szczególne zaakcentowanie tragedii i horroru Wielunia, który był pierwszym miastem zbombardowanym przez Niemców we wrześniu 1939 r.”

mec. Hambura: „Chcemy doprowadzić do konkretnych rozwiązań. Niemcy są pragmatyczni do bólu i jeśli zrobimy ten kawał roboty – wszystko udokumentujemy, oszacujemy i będzie to ogólnodostępne, wówczas polski rząd będzie mógł rozmawiać z przedstawicielami niemieckich władz na temat reparacji wojennych. Mam też nadzieję, że również w Polsce będzie można pozywać o odszkodowania Republikę Federalną Niemiec, co umożliwi nam dochodzenie sprawiedliwości historycznej, ale także materialnej”

Więcej na gazetaprawna.pl i lodz.tvp.pl

źródło: lodz.tvp.pl, gazetaprawna.pl