Przeskocz do treści

Mec. Hambura: Pan Donald Tusk ma konkretne informacje na temat przygotowań wizyty smoleńskiej

Red. Ewa Stankiewicz: Dlaczego uważa pan, że przesłuchanie Donalda Tuska jest konieczne?

Mec. Stefan Hambura: Donald Tusk do tej pory zeznawał w prokuraturze, to tu to tam. A to będzie pierwsze wystąpienie pana Donalda Tuska przed polskim sądem i rozumiem też obawy pana Donalda Tuska, że nie chciałby by być tak bezpośrednio skonfrontowany z sądem, z rodzinami, które na pewno licznie przyjdą na tę rozprawę. Pan Donald Tusk ma konkretne informacje na ten temat. Wypowiedź Janusza Palikota pokazuje, że to było coś, co żywotnie interesowało Donalda Tuska. Nie interesowała go konkretnie polityka, ale to, żeby odmówić skorzystania z samolotu ś.p. Lechowi Kaczyńskiego. Przypominamy sobie lot do Brukseli, też wykorzystano to tak negatywnie, że potem zrobiono z tego całą kampanię i prezydent musiał czarterować samolot.

ES: Jakby pan oceniał dochodzenie państwa polskiego w sprawie Smoleńska?

SH: Państwo polskie abdykowało zaraz po katastrofie i wiemy, że już 10 kwietnia 2010 roku, ówczesny prezydent Rosji Miedwiediew zaproponował prowadzenie wspólnego śledztwa i to nie zostało wykorzystane. To jest dla mnie taki grzech pierworodny, który został popełniony.

ES: Być może o to powinno się zapytać Donalda Tuska. Być może to nie dotyczy tego procesu, które się toczy przed sądem. Jakie pobudki kierowały premierem, który w zasadzie swoim postępowaniem uniemożliwił przeprowadzenie rzetelnego postępowania, czyli dostępu do dowodu. Oddaje wszystko w ręce Rosjan. Nie da się tego wytłumaczyć.

SH: Nie da się wytłumaczyć, bo jeżeli ginie pierwszy obywatel Rzeczypospolitej Polski i wtedy dochodzi do takich działań rządu polskiego, to jest to haniebne.

ES: Pytanie, czy to są działania podlegające pod kodeks karny?

SH: Tak, niedługo po katastrofie składałem wnioski do prokuratury dotyczące zdrady dyplomatycznej, innych wątków, ale wiadomo, jak wtedy prokuratura działała. Niestety, to są zaniechania systemowe całego aparatu państwowego i to jest niegodne demokratycznego państwa prawa za które chciała uchodzić Polska Donalda Tuska.

Dalszy ciąg znajdą Państwo w załączonych materiałach filmowych

Źródło: kanał YouTube Telewizja Republika