Szanowni Państwo,
Szanowni Członkowie i Sympatycy Światowego Kongresu Polaków,
Szanowni Dziennikarze,
Szanowni przedstawiciele Rządu RP,
Oddajemy na Państwa ręce listę postulatów I Światowego Kongresu Polaków, który odbył sìę w dniu 3.11.2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Postulaty wchodzą w skład programu ”Strategia dla Polski ponad podziałami”, będącego syntezą wspólnych potrzeb Polaków w Polsce i rodaków na Świecie.
- Pierwszy, niejako wiodący postulat dotyczy zapewnienia Polakom za granicą 20 miejsc senatorskich w Senacie i odpowiedniej ilości miejsc w Sejmie RP. Postulat ten zgłoszony został przy otwarciu Kongresu przez mec. Stefana Hamburę, prezesa Światowego Kongresu Polaków oraz szczegółowo uzasadniony w wielu wypowiedziach, które padły z ust dyskutantów Kongresu.
Realizacja od dawna postulowanego i znanego innym państwom (np. Francji) rozwiązania, będzie sprzyjała zaangażowaniu i wzmocnieniu współpracy Polaków w Polsce i za granicą. Współpracy w rozmaitych dziedzinach gospodarki, nauki i kultury. W tym celu potrzebna będzie nowelizacja prawa wyborczego. - Kolejny postulat dotyczył ważnej zarówno dla Polaków w kraju jak i Polaków za granicą kwestii nadal występujących barier rozwoju gospodarczego i nadal utrzymująca się zła relacja władza – obywatel (wbrew zapisom zawartym w przepisach kodeksu postępowania administracyjnego). Dla poprawy tej sytuacji potrzebna będzie zarówno interwencja ustawodawcza (np. zmiana przepisów podatkowych), jak i zmiana postaw urzędników, aby była ona przyjazna Obywatelom, co osiągnąć można nie tyle w drodze wymiany kadr, lecz przez nowoczesne systemy kształcenia ukierunkowane na innowacyjność i uwrażliwienie (jak to ma miejsce w niektórych uczelniach wyższych w Polsce lub za granicą).
- Za istotne uznano przyjazne Obywatelom tworzenie prawa przez parlament oraz przyjazne stosowanie prawa przez urzędy oraz szeroko pojęte organy wymiaru sprawiedliwości. To z kolei wymaga permanentnego kształcenia i reformy edukacji, a przede wszystkim dostępu do kształcenia umiędzynarodowionego, takiego jakie zapewnia urzędnikom i prawnikom Europejska Akademia Prawa w Trier. Zachodzi zatem potrzeba otworzenia filii bądź nowej placówki w Warszawie. Ważne jest zapewnienie prowadzenia zajęć także w języku polskim. Akademia taka zapewniałaby szerszy dostęp także innym nowym państwom członkowskim, co podniosłoby rangę Polski na arenie międzynarodowej.
- Za konieczne uznano zmianę przepisów i praktyki odzyskiwania obywatelstwa polskiego, aby nie była ona, tak jak dotąd „drogą przez mękę”. Podawano przykłady wieloletniej procedury związanej z uzyskiwaniem obywatelstwa polskiego.
- Za niezbędne uznano wzmocnienie ambasad i konsulatów o kompetentnych prawników, którzy będą służyć bezpłatna pomocą prawną, co najmniej w takim zakresie, jaki przysługuje Polakom w kraju. Ten poziom ochrony uznany został za niewystarczający w porównaniu ze standardami europejskimi.
- Za konieczne uznano usunięcie dyskryminujących przepisów oraz praktyki wyborczej polegającej na utrudnianiu dostępu do urn wyborczych, do których trzeba dojechać, pokonując setki kilometrów a następnie przez wiele godzin oczekiwać w kolejce.
- Wiąże się z tym kolejny postulat dotyczący przedłużania ważności paszportów, co jest obciążone opłatami wyższymi niż te, które obowiązują w Polsce. Narusza to ewidentnie zasadę równego traktowania Polaków w kraju i za granicą i jest reliktem peerelowskiego systemu, który uznawał Polaków przebywających za granicą za zdrajców.
- Kolejny problem, to zapewnienie polskim dzieciom ochrony przed wynarodowieniem. Są one bowiem odbierane rodzicom i umieszczane w sierocińcach, gdzie trącą kontakt nie tylko z rodziną, ale również z polskością. Tracą rodzimą tożsamość narodową.
- Szczególne znaczenie ma także zwiększenie finansowania i zapewnienie równego traktowania wszystkim polskim szkołom za granicą.
- Również za niezbędne uznano zwalczanie negatywnych stereotypów Polaka. Sprzyjać temu będzie promowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków, podkreślanie nie wad lecz niekwestionowanych uzdolnień – zarówno w tzw. mowie urzędowej, jak i niektórych pseudonaukowych socjologicznych badaniach.
- Istotne znaczenie ma także naprawienie krzywd wyrządzonych Polakom, nie tyle przez karanie krzywdzicieli ile poprzez zrekompensowanie wyrządzonych krzywd (zwrot bezprawnie odebranych majątków lub mieszkań).
- Dla zapewnienia powrotów Polaków z emigracji postulowano, aby w ramach Programu Mieszkanie Plus uwzględnić cały wachlarz budownictwa specjalistycznego uwzględniającego potrzeby osób starszych oraz niepełnosprawnych.
- Szersze niż dotąd wspieranie organizacji pozarządowych polonijnych, bez faworyzowania tylko wybranych.
- Opracowanie całościowego obrazu sytuacji Polaków za granicą.
- Ułatwienia dostępu młodzieży polonijnej do kształcenia się w Polsce (upowszechnienie informacji o uprawnieniach w tym zakresie wynikających z Karty Polaka. Samo umieszczenie tej informacji na stronie Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego jest daleko niewystarczające i nieskuteczne.
Działamy bez wsparcia rządu i bez pomocy Unii Europejskiej dla dobra Polski i Polaków w kraju i za granicą. Wpłaty wspierające naszą pracę prosimy kierować z dopiskiem „darowizna” na konto PKO Bank Polski 65 1020 1013 0000 0102 0366 1303
Z wyrazami szacunku,
mec. Stefan Hambura, prezes ŚKP
dr Krystyna Krzekotowska, wiceprezes ŚKP
ps. Cała treść pisma dostępna poniżej w pliku PDF