Przeskocz do treści

Apel do władz rządowych i samorządowych

Apel do władz rządowych i samorządowych w sprawie włączenia zasłużonych przedstawicieli Polonii do współkształtowania życia publicznego Rzeczypospolitej.

Światowy Kongres Polaków, podejmując inicjatywy ponad podziałami, niezmiennie dąży do pogłębionej integracji Polaków mieszkających w Ojczyźnie z Rodakami rozsianymi po całym świecie – w dziedzinie gospodarki, nauki, kultury i służby publicznej.

Tę misję realizujemy konsekwentnie m.in. poprzez takie wydarzenia jak:

  • I Światowy Kongres Polaków, w dniu 3.11.2017 r. w Zamku Królewskim w,Warszawie,
    – II Światowy Kongres Polaków, który odbył się 4 listopada 2024 roku w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie,
    – oraz III Światowy Kongres Polaków – Konferencja Pokojowa, zorganizowana 10 maja 2025 roku w Muzeum Niepodległości w Warszawie, z okazji 80-lecia zakończenia II wojny światowej.

Z inicjatywy Światowego Kongresu Polaków odbyły się trzy Dobroczynne Światowe Bale Polaków, połączone z aukcjami dobroczynnymi w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, w celu udzielenia pomocy osobom niepełnosprawnym.

W tym samym celu zorganizowany został Koncert ARTYŚCI DLA Niepełnosprawnych w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. LUTOSŁAWSKIEGO.

Był to koncert inaugurujący kampanię Polacy dla Niepełnosprawnych, w tym cykl konferencji, w celu uruchomienia budownictwa, uwzględniającego ich potrzeby potrzeby mieszkaniowe.

Wydarzenia te odbywaly się pod honorowym patronatem pierwszej Damy Agaty Kornhauser Duda oraz
Marszałka Województwa Mazowieckiego pana Adama Struzika, a także prezydentów miast, w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Odbywające się pod hasłem STRATEGIA dla Polski ponad podziałami wydarzenia polsko-polonijne potwierdziły, jak ogromny potencjał tkwi w połączeniu doświadczeń Polaków z kraju i z zagranicy. Nie wolno zatem ograniczać tej współpracy wyłącznie do organizacji polonijnych.

Inicjatywy ponad podziałami oraz systemowe włączanie wybitnych przedstawicieli Polonii w życie instytucjonalne państwa i samorządów – na zasadzie dialogu, partnerstwa i wspólnoty wartości jest szczególnie ważne w obecnym okresie po wyborczym, uwypuklającym bolesne dla obydwu stron, utrudniające potrzebną współpracę rozdarcie wśród Polaków.

W tym kontekście pragniemy zwrócić szczególną uwagę na postaci wybitnie zasłużone, łączące profesjonalizm z międzynarodowym doświadczeniem, wrażliwością społeczną i miłością do Ojczyzny. Są nimi między innymi:

Krystyna Prendowska (Polonia USA) – anglistka, eseistka, autorka książki „Oko pamięci”, świadectwa głębokiej duchowej więzi z Polską, wrażliwości literackiej oraz relacji z najwybitniejszymi twórcami XX wieku.

Andrzej Dembiński (Polonia Francuska) – znany społecznik, animator dialogu między środowiskami polonijnymi i francuskimi, promujący polskie dziedzictwo kulturowe we Francji.

mec.Jolanta Stępień
(Polonia Angielska) wybitna ekonomistka i prawniczja, która przyczyniła się do wielu precedensowych rozstrzygnięć sądowych i wzmocnienia prawnej ochrony polskich obywateli,


Bogusław Falkowski (Polonia Kanadyjska)
Honorowy Ambasador Kongresu Polonii Kanadyjskiej oraz Światowego Kongresu Polaków, ekspert systemu zarządzania opieką zdrowotną, Uzyskał honorowy tytuł Lidera Dobroczynności,

    Prof. Kazimierz Kwiatkowski (Polonia USA).
    Zasłużony lekarz i Uczestnik Międzynarodowej Grupy Inicjatywnej - Zdrowy Kraj,

    Jacek Gancarson (Polonia Szwedzka) – lider działań obywatelskich i gospodarczych, zaangażowany w integrację środowisk polonijnych w Skandynawii. Laureat konkursu na Osobowość Polonijną Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego,

    Marek Wolski (Polonia Niemiecka) – ekspert gospodarczy. Marszałek i współorganizator Światowego Kongresu Polaków, postać szanowana zarówno w kraju, jak i wśród Polonii niemieckiej oraz światowej.

    Zbigniew Piskorz (Polonia Niemiecka)
    Pelnomocnik Zarządu Światowego Kongresu Polaków, ekspert gospodarczy

    Hubert Gorczyca (Polonia Norweska) – działacz społeczny, promotor polskiej kultury i edukacji w Norwegii.
    Uzyskał honorowy tytuł LIDERA DOBROCZYNNOŚCI.

    Bogusław Bielecki
    Ekspert ds Edukacji i Komunikacji Światowego Kongresu Polaków, przy wykorzystaniu IT i nowoczesnych form współpracy ponad podziałami i ponad granicami.

    Zwracam się z apelem do władz rządowych oraz samorządowych o rozważenie stworzenia otwartych mechanizmów współpracy z tymi wybitnymi ekspertami i osobowościami – jako członkami rad doradczych, zespołów eksperckich, ciał opiniodawczo-konsultacyjnych oraz autorami projektów o charakterze strategicznym dla Polski.

    W wielu krajach zachodnich trwa proces "odzyskiwania diaspory" – rozumiany jako zapraszanie do współtworzenia polityki państwowej tych obywateli, którzy zdobyli doświadczenie i uznanie za granicą. Polska również powinna sięgnąć po ten ogromny potencjał intelektualny, moralny i organizacyjny, jaki reprezentują liderzy Polonii.

    Lektura książki „Oko pamięci” Krystyny Prendowskiej, opisującej losy Emigrantki balansującej między Warszawą, Paryżem a Nowym Jorkiem, jest poruszającym dowodem na to, jak głęboka może być więź z Ojczyzną mimo fizycznego oddalenia. Autorka, związana z Czesławem Miłoszem, Philipem Rothem i Jerzym Kosińskim, pokazuje, że Polonia to nie tylko wspomnienie, ale żywa część kultury narodowej i światowej.

    Wspomnienia o przodkach – takich jak prababka, kuriera Mariana Langiewicza – splatają się w tej książce z losami współczesnej Polski. Takie treści mają nie tylko wymiar literacki – stanowią też źródło inspiracji dla budowania wspólnoty pamięci i przyszłości.

    Wierzę głęboko, że współpraca ponad podziałami i ponad granicami, oparta na życzliwości, profesjonalizmie i duchu służby, jest nie tylko wartością samą w sobie, ale również szansą dla Polski – w obszarze pokoju społecznego, innowacji, edukacji i nowoczesnego zarządzania.

    Z wyrazami szacunku i gotowością do współpracy,

    dr Krystyna Krzekotowska

    Prezes Zarządu Światowego Kongresu Polaków

    www.swiatowykongrespolakow.pl

    k.krzekotowska@swiatowykongrespolakow.pl